Wstęp
Wszyscy wiedzą, że jednorazowe butelki plastikowe są złe. Ale czemu w sumie są zmorą współczesnego świata i dlaczego jak najszybciej powinniśmy przestać z nich korzystać?
Według Greenpeace Polska „tylko producenci napojów co roku wytwarzają 500 miliardów plastikowych butelek” (Greenpeace o plastiku), a rozkład takiej butelki potrafi trwać 450 lat, w ziemi może leżeć nawet 1000 lat (Ile rozkłada się plastikowa butelka?). Niestety nadal dużo ludzi w miejscach, gdzie woda kranowa jest pitna, woli kupować wodę ze sklepu.
Jednorazowe butelki plastikowe – zamienniki
Więc co może być alternatywą dla takich butelek? Przykładowo butelki plastikowe, ale wielokrotnego użytku, szklane, bambusowe, z trzciny cukrowej czy ze stali nierdzewnej. Na szczęście rodzajów, kolorów, designów i pojemności jest obecnie mnóstwo, więc każdy znajdzie coś, co będzie dostosowane do jego potrzeb. Przykładowo, można znaleźć butelkę ze specjalnym koszyczkiem w środku, do którego można wrzucić owoce i cieszyć się pyszną wodą smakową, albo butelki termiczne, które są przystosowane zarówno do ciepłych jak i zimnych napojów.
A jakie są korzyści?
Przykładowo – oszczędność – nie wydajesz pieniędzy na nowe butelki, gdy tylko skończy się napój (i w naprawdę wielu miejscach można pić wodę z kranu, więc nie trzeba się martwić o jej ciągły brak). Dodatkowo do organizmu nie przedostanie się szkodliwy i rakotwórczy bisfenol A ukryty w jednorazowych butelkach plastikowych. I oczywiście wiadomo, że w ten sposób dbamy o naszą planetę (bo do 2050 roku w oceanach ma być więcej plastiku niż ryb! Straszny rok 2050).
Podsumowanie
Polecam gorąco zainwestowanie w taką butelkę! Z własnego doświadczenia wiem, że nalewanie wody z dosłownie każdego kranu jest bardzo wygodne i tym samym zmniejszamy ilość produkowanego przez nas plastiku. Same korzyści, zarówno dla nas, jak i dla Ziemi. Na sam koniec proponuję jeszcze zapoznać się z tą stroną, na której dostępne są wyliczenia – ile zaoszczędzimy pijąc kranówkę i odchodząc od wody butelkowanej: Kranówka kontra woda butelkowana.
(Na zdjęciu od lewej ukazana jest wielorazowa butelka plastikowa z Ikei, następnie butelka z wymiennym filtrem Dafi oraz szklana butelka z Lidla).